Author Topic: kako prepraviti karabin M48  (Read 4477 times)

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
kako prepraviti karabin M48
« on: February 19, 2011, 08:16:38 AM »
zanima me kako postaviti novu cijev od mitraljeza na M48 evo slike te cijevi:

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
Re: kako prepraviti karabin M48
« Reply #1 on: February 19, 2011, 09:44:29 AM »
ово је цев од брна а не од М-53.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #2 on: February 19, 2011, 10:35:04 AM »
Quote from: "AcaNik"
vidim i ja sada da je od češke zbrojevke. zanima me dali se može staviti cijev od M53 na M48 i koji je proces?

hakentt

• Sniper Team Member
« Reply #3 on: February 19, 2011, 07:38:32 PM »
Quote from: "bosnia_snipers"
Quote from: "AcaNik"
vidim i ja sada da je od češke zbrojevke. zanima me dali se može staviti cijev od M53 na M48 i koji je proces?

Moze, ali treba imati masinu za obradjivanje metala. cjev se sbrusi onda se napravi isti navoj i navrne se u sanduk.

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #4 on: February 19, 2011, 10:34:04 PM »
а рупа на цеви за позајмицу барутних гасова?
поприлично сам га заборавио али колико се сећам он тако функционише. ех каква је то машина била

heckler_sniper

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #5 on: February 27, 2011, 11:18:21 AM »
kada bih ti postavio sliku. kao što aca reče problem je rupa od gasne komore. Neznam gdje se tačno nalazi. Mada sam vidjeo karabine prepravljene postavljali su cijevi od mitraljeza M53, čak su neki pokušali praviti samu komoru ili ležište zatvarača po svom ukusu to jest po radu ovog čovjeka evo link http://www.justincustomguns.com/current ... 0-458-lott
sada mene zanima dali se to može uraditi na običnom strugu kod kuće i koji materijal se koristi.

sigp2101

• Sniper Recruit
  • *
Odg: kako prepraviti karabin M48
« Reply #6 on: March 26, 2013, 05:50:55 PM »
Za ovako nesto nije samo dovoljno imati tokarski stroj sa pravim alatima vec treba imati i dodatne puskarske alate koji su neophodni da bi se podesio zazor izmedju cela zatvaraca i lezista metka  koji je uvijek specifican za zadani kalibar. Ti alati se mogu napraviti ako se ima adekvatna oprema i mijerni instrumenti a mogu se i kupiti gotovi na trzistu. (GO/NO GO gauges)
Onda bi se trebali imati specijalni kljucevi/skripopvi za cijev i za sanduk da bi se takva cijev mogla uvrnuti  u svoje leziste bez povrsinskih ostecenja. Korak navoja bi morao biti tako podesen da se prednji nisan nadje uvijek u centru nakon zavrtanja u smrznutom stanju.
Normalno ze sve gore navedeno potrebno je i malo vise znanja o zadanoj problematici i dosta prakse.

Cijev bi trebala izgledati na kraju procesa slicno kao ova gornja na slici.

« Last Edit: March 26, 2013, 06:02:15 PM by sigp2101 »

nopardon

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #7 on: May 03, 2013, 06:48:41 PM »
imas li sliku navoja od m48 i m53 u cemu je razlika i to ?

BR

• Sniper Team Leader
« Reply #8 on: May 09, 2013, 08:26:48 PM »
M53 nema otvor za pozajmicu barutnih gasva, posto radi na princpu odlozenog trzaja, sa usporenjem sa valjcima.

arsa

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #9 on: May 09, 2013, 09:40:26 PM »
M53 nema otvor za pozajmicu barutnih gasva, posto radi na princpu odlozenog trzaja, sa usporenjem sa valjcima.

Tako je kolega.Kratak trzaj cevi dug hod zatvarača,ako se dobro sećam-davno beše... :)