Author Topic: Izbor kratke cevi  (Read 7982 times)

Bato

• Sniper Team Member
Re: Izbor kratke cevi
« Reply #15 on: October 20, 2010, 11:31:37 PM »
Quote from: "Danijel"
To sto tebe ne zanimaju amerikanci i njihove price je tvoj problem ali njihove price su zasnovane na cinjenicama I i iskustvima iz hiljade situacija.zar mislis da je slucajno sto sve sluzbe na svetu nose pistolje a ne revolvere.nikad ne moze da se zna da li ce vam trebati 3 ili 33 metka tako da je uvek bolje imati 17 nego 6 metaka u okviru.ako imas revolver trebalo bi da znas da postoji velika razlika u pucanju izmedju njega i pistolja.za brzo pucanje i prepunjavanje iz revolvera potrebno je mnogo vise vezbe a i spretnosti.da ne govorim jos o prednosti pistolja u maloj masi,udobnosti nosenja,okidanju,o tvrdom DA okidanju kod revolvera da i ne pricam,svako ko je stvarno pucao iz revolvera zna o cemu pricam.
Njihove priče su najčešće proseravanja, da oprostiš na izrazu!
"Službe" nose svašta al ovdje je priča o samoodbrani ako sam dobro razumio, a tu ti "brzo pucanje i prepunjavanje" NE TREBA! Moje mišljenje kažem opet. Te prednosti o kojima pričaš jednostavno ne stoje Danijele jer zavise od modela i pištolja i revolvera... Kao da porediš valter ppk i .44magnum. Da, rekao sam da imam revolver! I isto tako mogu da kažem o pištoljima - previše "mrdajućih" djelova; čaure koje lete (u skučenom prostoru); repetiranje prije pucanja; u slučaju zastoja zbog municije nemaš pojma o čemu se radi a kod levora samo opališ sledeći metak i t.d. Koliko si puta čuo da je revolver zatajio kada je neki obračun u pitanju?
Која стријела лети вјечно?

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #16 on: October 20, 2010, 11:40:06 PM »
Walker,
sto je dosta policajaca stradalo od sopstvenog oruzja koje su im napadaci oteli

Prvo sam odgovorio Danijelu pa sam ovo pročitao!
Da, zaboravih na čuveno "šta ako" čovjek preko puta uhvati navlaku pištolja  :lol:  Kod levora nema tog pitanja.
Jel neko probao da puca iz džepa svoje jakne sa pištoljem? Šalim se  :uzi:

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #17 on: October 20, 2010, 11:42:22 PM »
U Srbiji je nosenje pistolja moguce samo sa "specijalnom" dozvolom koju naravno mi smrtnici ne mozemo da dobijemo i zna se koji likovi nose pistolje na ulici.kod nas se ne nosi oruzje zbog samoodbrane da bi sprecili nekog narkomana da nas opljacka kao u SAD pa bi 6 metaka za to bilo i previse vec ako ti neko ozbiljno radi o glavi.postavite se u situaciju da znate da hoce neko da vas "likvidira" pa se onda zapitajte da li cete nositi glok sa 2 puna okvira ili revolver.na aljasci ima vise medveda nego kriminalaca tako da su im revolveri dovoljni :lol: .cak ni S&W nema mekse okidanje od obicnih sluzbenih pistolja a o udobnosti prilikom nosenja necu da trosim reci.pistolj nije zamenio revolver samo u SAD vec u celom svetu.

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #18 on: October 20, 2010, 11:57:22 PM »
Daniele, ako ti neko ozbiljno radi o glavi, ne treba ti ni revolver ni pištolj nego kalaš ili avionska karta u jednom smjeru!
"Mekše okidanje" i "udobnost prilikom nošenja" je subjektivna stvar i zavisi od modela do modela. Pištolj nije zamjenio revolver (u policijama i vojskama svijeta) zato što je kvalitetnije ili bolje oružje već zbog 50 drugih razloga... (A i nije 100% zamjenio  :wink: )

walker

• Sniper Team Member
« Reply #19 on: October 21, 2010, 12:08:09 AM »
Cek' nije mi jasno... Ako vec hoces da se zastitis dok ti neko "radi o glavi" imas mehanizme za to. Od policije (koja moze da nosi oruzje  :D ) preko raznih privatnih firmi za obezbedjenje. Uostalom, u situaciji kda znam da neko zeli da me likvidira svakako bih radije nosio pancir nego dodatni okvir. A da ne pominjem korake kao sto su "preventivni udar" na potencijalnog narucioca likvidacije ili nosenje Mini Uzija, HuK MP-5K itd...
Dajte da se okanemo razrade "sta bi bilo kad' bi bilo i vratimo se na teren realnih dogadjanja.
@Danijele, bez ljutnje ali sticem utisak da nikada nisi imao S&W revolver u ruci kada mozes da odvalis kako "...cak ni S&W nema mekse okidanje od obicnih sluzbenih pistolja..."
Ima. I to znacajno lakse. Na SA rezimu standard je ispod 1,5kg (nedostizno za Glock, XD, HuK USP...) a na DA se krece oko 4,5kg sto je za DA okidac kod pistolja jos uvek u domenu fatazije. Naravno, i kod jednih i kod drugih se mogu naci daleko bolji primeri ali govorimo o "konfekkciji". Sklonosti i osecaj udobnosti su subjektivni pojmovi pa se o tome ne moze razgovarati sturim porukama.
Sto se tice sluzbene upotrebe, gde je to revolver jos izbacen (izuzev u vecini policijskih organizacija u SAD)? Prvo, lokalne pol. organizacije (gradski serifi, sudska policija, razne strazarske sluzbe brojnih kompanija) i dalje koriste revolver kao i tokom '30-ih godina proslog veka. Zasto? Pa zato sto nema svrhe da daju novac za oruzje koje verovatnonece ni biti korisceno (a ako se i to desi, ogromne sanse su da ce ishod biti isti kao i da se koristi pistolj). Uostalom, uvodjenje pistolja nije smanjilo broj ubijenih policajaca u SAD (nosenje pancira i baterijskelampe jeste i to za skoro 60%).
Sto se tice ostalih zemalja, pa cak i onih koje nisu tradicionalno vezane za revolver, treba da znas da se i u Evropi koristi i to u spec jedinicama kao sto su GSG-9 u Nemackoj, RAID i GIGN u Francuskoj, GEO u Spaniji, SAJ kod nas...
Malo li je?

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #20 on: October 21, 2010, 12:45:42 AM »
Ko jos puca sa revolverom s&w u samoodbrani SA.ti zgleda mnogo gledas vestern filmove.ja ne odvaljujem i ne pricam napamet,znam vrlo dobro da revolver ima veoma meko SA okidanje ali to moze da prodje samo u streljani a ne na ulici.sve s.jedinice koje si nabrojio u 99%slucajeva koriste H&K,WALTHER ILI GLOCK.cesi CZ 75,rusi svoje domace pistolje cak i amerikanci uglavnom koriste evropsku trojku.sigurno imaju i revolvere u arsenalu ali se skoro ne koriste.pogledaj neke snimke na netu pa vidi sta koriste.revolveri su klasika,svidelo se to nekima ili ne.njih kupuju tradicionalisti i konzervativci,najvise u SAD gde je i inace najjace trziste ali ih koriste za rekreatino pucanje i streljastvo u sluzbenoj upotrebi su vec odavno izgubili trku.meni se licno svidja JTL 6" sa izmenljivim cevima i da mogu da ga priustim sigurno bih se pocastio jednim.

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #21 on: October 21, 2010, 12:49:30 AM »
Ja imam S i W levor i nemam pojma kolika mu je kilaža okidanja kod SA i DA. Nije me zanimalo nikad da mjerim...
A protiv ovoga ni pancir ne pomaže  :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=lLk1v5bS ... re=related

walker

• Sniper Team Member
« Reply #22 on: October 21, 2010, 10:36:14 AM »
Pazi, nije mi namera da ikoga ubedjujem i "preobracam" u izboru oruzja (neko voli plavuse, neko crnke a ja sam bigamista  :wink: ), ali pocela je prica o izboru oruzja za svakodnevno nosenje i samoodbranu. Tu je @Bato dao razuman predlog pa je o tome i rec.
Sto se tice pucanja revolverom u realnoj situaciji, cak i zapinjanje udaraca u SA rezimu traje krace od repetiranja pistolja, ali to nije ono sto sam zeleo da kazem vec da revolver ima znacajno mekse okidanje u DA rezimu od vecine pistolja.
Takodje, tacno je i da revolveri gube primat kao sluzbeno oruzje (iz puno razloga) ali kao SAMOODBRAMBENO oruzje imaju itekako zapazeno mesto. Stavise, trziste u tom segmentu i dalje raste...
Spec. jedinice policije ne koriste revolvere bas tako retko. Oslobadjanje "Lufthansinog" Boeinga u Mogadisu je izvedeno sa revolverima S&W Chief Special (5 metaka  38 Spl) a GIGN u sastavu upadnog tima uvek ima 2 coveka naourazana sa revolverima Manurhin MR-73G (sto je moglo i da se vidi na snimcima iz akcije na Marseljskom aerodromu) a Australijska policija je i dalje naoruzana pretezno revolverima. Da ne nabrajam dalje...
U svakom slucaju, drago mi je da prodiskutujemo o ovim temama. Pozz

firearms

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #23 on: November 12, 2010, 08:43:21 AM »
A i qwerty je po mom skromnom misljenju malo nasiroko trazio savet. Za licnu samoodbranu je malo sirok pojam. Koju vrstu licne samoodbrane: kucna varijanta,ulicna,svakodnevna, u odredjenim situacijama,od koga mislis da se stitis(malo licno pitanje ali sve to ulazi u obzir) itd.
Ako ces ga nositi moj ti je savet da bude sto laksi i komotniji. Ako ces ga nositi skriveno,neki .38spl revolver sa manjim ramom i skrivenim udaracem , praktican je, mozes da pucas i iz dzepa a da ne zaglavi a i metak ima veoma dobru zaustavnu moc. Po nekom mom skromnom misljenju,ako te ne jure neki profesinalci da te smaknu, kome god da uzvratis vatru ne verujem da ce mnogo da se zadrzava u tvojoj okolini ako vidi da si ozbiljan i pre svega naoruzan. A ako te jure gore pomenuti neces ni imati prilike da ga upotrebis tako da nesto ne verujem da nekome treba za licnu samoodbranu vise od 5-6 metaka. Pa zamislite samo situaciju u kojoj ispucavate svih 15-16-17 metaka koliko ih ima u danasnjim savremenim pistoljima, pa onda prepunjavate i opet krecete u akciju sa novih 15-16 ili 17 metaka. Pa ne zivimo u Iraku. Pistolji sa velikim kapacitetom okvira su ipak za vojno policijsku upotrebu i to sa razlogom. Zamisli i da dodjes u situaciju da ga ne daj Boze upotrebis sto ti nikako ne bih zeleo, da ispucas 15+ metaka i da onda izadjes pred sudiju. Tesko je opravdati i 1  a ne toliko.
I naravno nabavi pistolj/revolver kojim ces moci redovno da vezbas i gadjas jer dzaba sva municija sveta ako ne znas da pucas i ako si neprecizan sa njim.
 Ne kaze se uzalud da je bolji i najgori pogodak od najboljeg promasaja.

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #24 on: November 12, 2010, 11:43:21 AM »
Po nasem zakonu ne postoji nikakva varijanta zastite vatrenim oruzjem.postoji samo "ulicna" varijanta gde oruzje nose samo kriminalci ili neko koga kriminalci jure.bilo bi jako lepo kada bi nas zakon bio mnogo liberalniji i kada bi svi pravi zaljubljenici mogli da nose ponesto za samoodbranu od narkomana,sitnih lopova,otimaca(ovi spadaju u onu grupu koji bi mozda pobegli posle prvog pucnja pa je tu neki mali smit najbolje resenje) ... kao u americi.ja verujem da niko normalan ko se ne bavi kriminalom ne bi nosio danas pistolj u Srbiji i rizikovao da ga uhvate.za tako nesto sledi momentalno oduzimanje ne samo pistolja kojeg ste nosili vec svih cevi koje posedujete i debela krivicna prijava i kazna.da bi trazili i dobili dozvolu za nosenje mora vam biti dovedena u pitanje licna bezbednost i i da vas je neko pre toga napadao i pretio(ni to nije garancija da cete je dobiti),znaci opet se branite od moguceg organizovanog napada a ne spontanog.najcesce vatrenim oruzjem bivaju napadani kriminalci i desavalo se da se u medjusobnim sukobima pojedinci ispale vise od 6 metaka.vecina situacija najcesce resava par metaka ali kad vam je d..e u pitanju onda nista nije vredno rizika.sad nista od ovoga ne znaci da je QWERTY ne daj boze neki okoreli kriminalac :confused: ali ja sam od ove price krenuo kada sam mu dao preporuku za cevku. :cheers:

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #25 on: November 12, 2010, 11:58:05 AM »
у Србији, да одеш у полицију и тражиш да ти одобре набавку за пиштољ због личне сигурности или да би могао да се одбраниш јер ти неко прети. Знаш кад ће да ти дају? Никада!!!

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #26 on: November 12, 2010, 12:28:36 PM »
JA ne bih ni pomislio da trazim da mi nije kum bar nacelnik u supu :mrgreen: svi normalni znaju kako se do toga dolazi!

firearms

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #27 on: November 12, 2010, 09:17:03 PM »
iskreno ne moze ni kum nacelnik neke PU da ti sredi. samo neko u direkciji ili minstrovom kabinetu. a potpisuje i odobrava je jedino ministar

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #28 on: November 12, 2010, 10:58:15 PM »
мислио је на дозволу за набавку а не за ношење.
реално за ношење ће ти дати само по партијској линији. оног момента кад би рекао да ти неко прети и да ти треба да се одбраниш одузели би ти оружје сво које легално поседујеш на један! у овој земљи немаш право да се штитиш са легалним наоружањем. можемо се заваравати да није тако али је реалност на жалост другачија.

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #29 on: November 12, 2010, 11:33:24 PM »
U Srbiji jedino "javne" licnosti mogu doci do dozvole za nosenje,najcesce politicari,kojekakvi funkcioneri.sto je najgore od svega,moze lopov na na vase oci da vam pokrade kucu a vi nemate prava da zastitite vasu kucu ,posed ili porodicu. :mad: