Author Topic: Izbor kratke cevi  (Read 8216 times)

qwerty_

• Sniper Recruit
  • *
Izbor kratke cevi
« on: October 17, 2010, 02:41:41 PM »
Pozdrav svima

Postavljam ovu temu sa ciljem da mi, ako je moguce, pomognete oko izbora kratke cevi.

Naime. KC (kratka cev) bi koristio kao licnu zastitu.
Prilikom izbora KC bitne si mu pouzdanost i preciznost. Imao sam prilike da koristim CZ 99 i 999, CZ, a imao sam uvid u Walter i |glok, mada nisam pucao iz njih.
CZ mi je robustan i ne volim da imam komadinu metala uz sebe, a i to je KC koja bi bila "IN" pre 20-25 godina. Mislim da sad u tom cenovnom rangu moze da se napravi bolji izbor.
U rukama Walter seda kao uliven. Glok nikada nisam ni voleo, tako da o njemu ni ne razmisljam.
JA planiram da izdvojim oko 800-1000-1200 eura za KC, te molim vase misljenje i vae iskustvo u vezi toga.

Hvala :)

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
Re: Izbor kratke cevi
« Reply #1 on: October 17, 2010, 04:16:38 PM »
узми Викинга и не размишљај :cool:

Rollins

• Administrator
  • Sniper Section Member
« Reply #2 on: October 17, 2010, 06:17:50 PM »
Hoces nositi gvozdje sa sobom ili je za kod kuce i streliste?

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #3 on: October 17, 2010, 10:58:52 PM »
Ako ti treba pistolj za licnu zastitu onda treba da obratis paznju na 3 stvari.poudanost,kapacitet okvira i tezinu.nosices ga uvek sa metkom u cevi i ne sme nikad da zakaze,nikad ne znas u kakvu ces situaciju da zapadnes pa je zato veliki kapacitet okvira jako bitan i nosices ga mozda ceo dan sto nekad moze da bude jako neprijatno zato sve preko 800g je pretesko.posto ne volis glok koji je od svih slicnih najduze u sluzbi pogledaj neki heklerov model...USP,p2000,p8,p10.moj izbor bi recimo bio USPcompact 9mm.

qwerty_

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #4 on: October 18, 2010, 01:18:26 PM »
Gvozdje cu uglavnom da nosim sa sobom...

Svi hvale tog Ruskog Vikinga :)..

Danijel: Odlican je ovaj HK!

ninoslavt

• Sniper Section Member
« Reply #5 on: October 18, 2010, 01:33:54 PM »
Viking je ruzan do bola ali radi k'o Svajcarac. Inace, ja bi sebi uzeo Makarova, ukoliko je prica o samoodbrani. Dovoljno je jak da bude ozbiljan, a opet dovoljno kompaktan da moze da se nosi bez problema. Posto je kod nas prisutna i vojna i civilna verzija (sa 12 metaka) mozes da biras). Cijena mu je nekih 280-290 evra, tako da je vrlo jeftin... Pistolj kojeg bi prvog uzeo da nosim sa sobom. NApominjem da imam i 1911a1 45 ACP pa tako da znam sta znaci imati ozbiljan pistolj.

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #6 on: October 19, 2010, 06:32:36 PM »
Ovaj Viking ima stvarno povoljnu cenu a u njegov kvalitet i funkcionalnost stvarno ne sumnjam,rusi su oduvek imali dobre pistolje ali nazalost i najruznije.koliko ja znam moze da se nadje samo u 9mm a to je stvarno velik problem pogotovu za one koji hoce pistolj za samoodbranu.9x19 je dobar kalibar za ovu namenu ali samo samo sa adekvatnom municijom,koju je kod nas skoro nemoguce nabaviti.FMJ "devetka" nije preporucljiva za samoodbranu.45ACP bi bio najbolji izbor ali iz lakih plastikanera ima jak trzaj,kontrola je mnogo teza a i kapacitet je manji neko kod ostalih,40s&w je mozda najbolje resenje.

qwerty_

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #7 on: October 20, 2010, 12:10:36 AM »
OK :)

I na kraju sta mi preporucujete? :)

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #8 on: October 20, 2010, 12:16:47 AM »
Revolver - .357! Koji god ti odgovara...
I metak u cijevi je vazda i t.d.
 :uzi:
Која стријела лети вјечно?

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #9 on: October 20, 2010, 01:57:37 PM »
357 mozes da uzmes jedino ako planiras da sem potecijanog napadaca pogodis jos 2-3 neduznih ljudi koji ce mozda biti iza njega.za revolver jedino 38 moze da prodje ili neki model u 45 ACP a i suludo je uzeti revolver sa 6 metaka pored dvorednih okvira od 15,17 ili vise metaka.svaki pistolj sa/da novije generacije mozes bezbedno nositi u adekvatnoj futroli sa metkom u cevi.pogledaj Walther PPS,ima manji kapacitet(10kom 9mm)ali je po gabaritima ispred konkurencije.

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #10 on: October 20, 2010, 03:31:26 PM »
Daniele, meni nije suludo uzeti revolver. Moje mišljenje je da 15+ metaka daje lažnu sigurnost za samoodbranu. Posebno kod neiskusnih, kao što je 99% slučajeva. Kakva je to samoodbrana kada okolo stoje 5-6 nedužnih ljudi, izvini? Drugo, zakon je takav da i u samoodbrani možeš da odgovaraš i te kako (Laušević) a 6 metaka će manje "lutati" nego 15! .357 može i .38 da koristi a neki modeli i 9mm ako se ne varam, a ima i različitih tipova .357... Ja imam revolver u 9mm ali ne bi odbio ni Sig232 u bilo kojem kalibru tako da kapiram što kažeš.

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #11 on: October 20, 2010, 08:44:19 PM »
Nema nikakve lazne sigurnosti u velikom kapacitetu okvira.da li si ikada cuo da je neko napadnut u basti kafica,diskoteci ili nasred ulice.mnogo puta se desilo da nastradaju neduzni ljudi zbog rikoseta ili prostrelnih rana.revolver je odavno prevazidjen u sluzbenoj upotrebi, to su najbolje osetili policajci u SAD,mnogo njih je izgubilo zivot u oruzanim okrsajima zbog manjka vatrene moci revolvera.o tome se svuda vec dosta pisalo tako da ne sirim dalje.

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #12 on: October 20, 2010, 10:04:39 PM »
Daniele, mene amerikanci i njihove priče većinom ne interesuju! "Vatrena moć" meni ništa ne znači pa ovo neka shvati ko kako oće. Sve zavisi od situacije a u 99,99% slučajeva ne treba ti više od 2-3 metka pa ni 6, a za to je meni odličan revolver. Čuo sam razne priče o rikošetima i ranjavanjima slučajnih prolaznika samo se niđe ne navodi da li su rikošeti od napadača ili od ovih koji se brane. A ako imaš ispred sebe likove sa automatskim puškama tu ti i 15 metaka iz pištolja malo pomaže...
Možda je za "Kvertija" najbolje da nabavi pištolj i levor pa da trenira makedonski stil  :uzi:  :uzi:

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #13 on: October 20, 2010, 11:01:38 PM »
To sto tebe ne zanimaju amerikanci i njihove price je tvoj problem ali njihove price su zasnovane na cinjenicama I i iskustvima iz hiljade situacija.zar mislis da je slucajno sto sve sluzbe na svetu nose pistolje a ne revolvere.nikad ne moze da se zna da li ce vam trebati 3 ili 33 metka tako da je uvek bolje imati 17 nego 6 metaka u okviru.ako imas revolver trebalo bi da znas da postoji velika razlika u pucanju izmedju njega i pistolja.za brzo pucanje i prepunjavanje iz revolvera potrebno je mnogo vise vezbe a i spretnosti.da ne govorim jos o prednosti pistolja u maloj masi,udobnosti nosenja,okidanju,o tvrdom DA okidanju kod revolvera da i ne pricam,svako ko je stvarno pucao iz revolvera zna o cemu pricam.

walker

• Sniper Team Member
« Reply #14 on: October 20, 2010, 11:08:18 PM »
Americka policija je usvojila pistoj pod pritiskom "eksperata" iz FBI (istih onih koji su insistirali na usvajanju oslabljenog 40S&W pod oznakom "FBI Laboration" jer je metak pune snage pravio probleme) a i zbog toga sto je Berretta svoj licencno radjeni Mod.92F prodavala drzavi za 104$ sto je bilo jeftinije i od S&W Mod.10
Revolver nije izbacen (neke agencije i drzavne policije ga jos koriste - napr. Ancorage State Police sa Aljaske) zbog previse snaznog metka vec sto je dosta policajaca stradalo od sopstvenog oruzja koje su im napadaci oteli. Zato se insistiralo na nekom sigurnosnom sistemu/kocnici. Ipak, sada se mahom koriste Glock pistolji pa je taj sigurnosni sistem prebacen na specificne futrole...
Za licnu odbranu, ako 5-6 metaka ne zavrse posao sigurno nece ni 15-20. Nelogicno je citav dan vuci skalameriju za pojasom izuzev ako ne nameravas da impresioniras neuke posmatrace. Sad, ako si u taktickom timu neke spec. jedinice to je OK ali inace scenario u kome ti treba nekoliko okvira vise govori o opsednutosti arkadnim igrama nego o realnom sagledavanju mogucnosti. Situacija da se nadjes ispred cevi automatske puske je izvesna samo ako radis kao "undercover" agent ili trgujes nedozvoljenim "stimulansima"  :D
U SAD je izradjena cuvena Marshalova studija koja je pokazala da je najefikasniji metak upravo 38Spl +P+ sa semi-wadcuter zrnom ispaljenim iz kratkocevnog revolvera. Zasto? Zbog toga sto je vlasnik takvog oruzja daleko racionalniji u koriscenju svojih resursa. Takodje, po efikasnosti su izjednaceni 40S&W i 9x17 (iz istog razloga) a 357 je prosao bolje od 45ACP. Tako da je @Bato u pravu sto se tice preporuke. Kada je o okidanju rec, treba da znas da je tu revolver u debeloj prednosti nad pistoljem (narocito u DA rezimu). Sad, ako se tvoje iskustvo sa revolverom ogranicava na Zastavu ili Rossi, onda nije cudo da imas taj stav jer je kod njih okidanje cist horor.
Mada, ovo je moje misljenje a ko voli drugacije - samo napred.