Author Topic: Crvena Zastava Kragujevac AP M70  (Read 10022 times)

Bato

• Sniper Team Member
Re: Crvena Zastava Kragujevac AP M70
« Reply #15 on: November 07, 2010, 11:01:17 PM »
Quote from: "bosnia_snipers"
Quote from: "Bato"
Meni ovaj matrak otvara samo do pola slike pa ne mogu da procijenim...
Bosna_Snajperi, pa i ti si amater pa šta?!
odkud ti znaš dali sam ja amater?
Tako mi se javlja... Koliko para dobijaš što voliš oružje? Ja bi bio milijarder da se to plaća!
Sve ostalo je relativno i slične klasifikacije ne znače ništa... Koja je razlika između profesionalnih i amaterskih ubica?
Која стријела лети вјечно?

hakentt

• Sniper Team Member
« Reply #16 on: November 08, 2010, 05:03:35 AM »
Inace, 64 je radjen, vise kao experimentalni model, i lako se prepoznaje po gasnoj kocnici na ustima cijevi.

Jeste, ali gasna kocnica se moze skinuti i zamjeniti za neku drugu. Nisam u skladu sa tobom, nemoze se zvati obje puske M70 jer ima previse razlike od jedne do druge. Na primjer drveni kundak nemoze da se stavi sa M64 na M70 totalno se drugacije postavlja i ima drugaciji ugao. Na mojoj M64 nema nikakve oznake osim Kragujevac Zastava, tako da mogu da sumnjam da JNA nije obracala paznju i da nije htjela da zbuni vojnika pa je zato nazvala "automatsku"  M70 dezignacijom.

Okvir o kojem ti govoris, samo je napravljen za M64

bosnia_snipers, sluzijo si vojsku u Federaciji BIH a BiH je izbacila "AK47" iz svog arsenala ima deset godina tako da znam da nisi upoznat

Hakente, nemam iskustva sa m64 i nikada je nisam ni vidio mislim. Ja koliko znam to je mala serija bila...
Kakvi su tvoji utisci o dotičnoj u odnosu na ab1 i ab2?

Jeste mala serija je bila jer JNA je vidjela da je skupo kostalo na odraz na druge zemlje AK tako da je Zastava gledala da napravi to jeftinije, i tada je nastao M70. Da Ab1 drveni kundak je solidniji i bolji, osjeca se bolje na ramenu dok Ab2 ima malo lufta na preklapajucem kundaku pa malo hoda i neudobno se osjeca na ramenu. Puco sam iz razni kalasnjikova ali Zastavin se daleko vidi da je bolji, vidi se kvalitet i osjeca se u ruci bolje.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #17 on: November 08, 2010, 01:09:40 PM »
Meni ovaj matrak otvara samo do pola slike pa ne mogu da procijenim...
Bosna_Snajperi, pa i ti si amater pa šta?!
odkud ti znaš dali sam ja amater?
Tako mi se javlja... Koliko para dobijaš što voliš oružje? Ja bi bio milijarder da se to plaća!
Sve ostalo je relativno i slične klasifikacije ne znače ništa... Koja je razlika između profesionalnih i amaterskih ubica?

Što se tiče oružja to je moj hobi, a što se tiče profesionalnih i amaterskih ubica i razlike u njima, mogla bih se jedna nova tema napisati.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #18 on: November 08, 2010, 01:15:04 PM »
Quote from: "hakentt"
Inace, 64 je radjen, vise kao experimentalni model, i lako se prepoznaje po gasnoj kocnici na ustima cijevi.

Jeste, ali gasna kocnica se moze skinuti i zamjeniti za neku drugu. Nisam u skladu sa tobom, nemoze se zvati obje puske M70 jer ima previse razlike od jedne do druge. Na primjer drveni kundak nemoze da se stavi sa M64 na M70 totalno se drugacije postavlja i ima drugaciji ugao. Na mojoj M64 nema nikakve oznake osim Kragujevac Zastava, tako da mogu da sumnjam da JNA nije obracala paznju i da nije htjela da zbuni vojnika pa je zato nazvala "automatsku"  M70 dezignacijom.

Okvir o kojem ti govoris, samo je napravljen za M64

bosnia_snipers, sluzijo si vojsku u Federaciji BIH a BiH je izbacila "AK47" iz svog arsenala ima deset godina tako da znam da nisi upoznat

Hakente, nemam iskustva sa m64 i nikada je nisam ni vidio mislim. Ja koliko znam to je mala serija bila...
Kakvi su tvoji utisci o dotičnoj u odnosu na ab1 i ab2?

Jeste mala serija je bila jer JNA je vidjela da je skupo kostalo na odraz na druge zemlje AK tako da je Zastava gledala da napravi to jeftinije, i tada je nastao M70. Da Ab1 drveni kundak je solidniji i bolji, osjeca se bolje na ramenu dok Ab2 ima malo lufta na preklapajucem kundaku pa malo hoda i neudobno se osjeca na ramenu. Puco sam iz razni kalasnjikova ali Zastavin se daleko vidi da je bolji, vidi se kvalitet i osjeca se u ruci bolje.

Da sližio sam vojsku prije 5 godina  i AK47 kao i AP M70 su oružje koje je bilo rezerva u slučaju ratnih dejstava i ostavljani su primjeri sa malim postotkom kvarova na oružju da tako kažem, recimo sa minimalnim iskrivljenjem cijevi, rasklapanosti kundaka, nagriženosti od hrđe, dok je zavnično oružje bilo M16, mada sam dužio i M70, jer sam morao znati rukovati ovim oružjem.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #19 on: November 08, 2010, 01:18:11 PM »
Quote from: "hakentt"
To nije M70. To je M64, ima mljeveni sanduk i mehanizam za drzanje zatvaraca otvorenim nakon zadnjeg metka. Pokusaj uslikati unutranjost sanduka interesuje me.
ok uslikat cu digitalcem jer sa mob nevaljaju slike nejasne su.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #20 on: November 09, 2010, 02:26:42 PM »
:uzi:
« Last Edit: November 10, 2010, 10:08:33 AM by bosnia_snipers »

hakentt

• Sniper Team Member
« Reply #21 on: November 10, 2010, 07:22:32 AM »
Hvala na slikama. Hajde to sakrij sada.

ninoslavt

• Sniper Section Member
« Reply #22 on: November 10, 2010, 09:49:18 AM »
Kundak se na M-70 ucvrscivao sarafima preko dvije plocice montirane na zadnjem dijelu sa gornje i donje strane. Kod Modela M-70B1 je koriscen dugacak saraf koji se protezao cijelom duzinom drvenog kundaka u uvrtao se u navoj na zadnjoj strani sanduka. Ponavljam, M-64 je uradjena u malim kolicinama i nije ostavila, prakticno, nikakav trag za sobom (da se tako "odrazim") Jednostavno, malo ih je proizvedeno, malo je ljudi dobilo istu i rukovalo sa njom. Tek sa modelom M-70 i M-70A pocinje masovno naoruzavanje. Vremenom su se javljali i drugi modeli da bi se sada pojavio i model M-70 AB3 kao najnoviji.
Sto se tice starih modela M-64, prilikom isteka resursa isli su na remont. Tu su puske prilagodjene na standard M-70, M70A. Ista prica je bila i sa starim PAP-ovkama M-59 koje su poslije remonta izlazile kao modeli M-59/66. NA zalost, ovim nisu nista dobro ucinili, jer su od lagane, pouzdane puske dobili (za vojnika) nepouzdano oruzje, koje nije imalo ni najbolji balans a imalo je vecu masu. JEdino je preciznost nesto poboljsana sa tromblonom. Ali sve ovo je neka druga prica, za neki drugi topik.

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #23 on: November 10, 2010, 01:57:43 PM »
Hakente,
Možda me nisi razumio... Interesuje me tvoj utisak te puške "M64" u odnosu na ab1 i ab2! Potonje dvije su mi vrlo dobro poznate jer sam ih obje dužio u vojsci i koristio u svakakvim uslovima...

Bosna Snajperi,
Ne mogu da izdržim a da ne pitam kako si pisao uputstvo za m70 ako si prije 5 godina odslužio vojni rok?  :mrgreen:
Ili sam pogrešno skapirao...

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #24 on: November 10, 2010, 02:25:43 PM »
Hakente,
Možda me nisi razumio... Interesuje me tvoj utisak te puške "M64" u odnosu na ab1 i ab2! Potonje dvije su mi vrlo dobro poznate jer sam ih obje dužio u vojsci i koristio u svakakvim uslovima...

Bosna Snajperi,
Ne mogu da izdržim a da ne pitam kako si pisao uputstvo za m70 ako si prije 5 godina odslužio vojni rok?  :mrgreen:
pogrešno si shvatio taktičko tehničke podatke automacke puške AP M70 je napisao u priručniku za vojika komandant 401 " V" mbr brigade  pukovnik Špago.
a tačno je da sam služio prije 5 gdoina i tada je oružje CZ AP M70 bilo oružje u rezervi ali smo morali znati njene taktičko tehničke podatke i ruovanje sa istom.

heckler_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #25 on: November 10, 2010, 02:39:21 PM »
eov još jedne ljepotice iz bivše nam juge automacka puška M70, mada sam ovu ljepoticu našao u lošem stanju na slikama je malo dotjerana ali je još uvjek precizna, mada se tronblonski nišan prilikom pucanja podiže valjda je rezultat rasklapanosti istog da tako kažem.
evo taktičko tehničkih podataka AP M70:
 Služi za uništavanje neprijateljeve žive sile. Puškom opremljenom tronblonskim nastavkom se mogu gađati  oklopna i druga borbena vozila, bunkeri, utvrđene zgrade, i zadimljavti i osvetljavati bojište. Na pušku se po potrebi može ugraditi prigušivač pucnja.
Prilikom gađanjažive sile najbolji rezultati se postižu jedinačnom paljbom do 400 m, kratkim rafalima i sređenom vatrom do 300 m, a dugim rafalima do 200 m. Sa sređenom paljbom više strelaca na otkrivene i grupne ciljeve uspešno se može gadati do 600 m. Uspešno dejsto tromblonom sa kumulativnom minom je na odstojanju do 150 m, a tromblonskom trenutnom i dimnom minom na odstojanju do 240 m. Tromblonskom osvetljivajućom minom postiže se najbolji efekat kada se ona izbaci pod uglom od 45°.
dijelovi puške:
Automatska puška ima sledeće delove: cev, nišane, gasnu komoru sa regulatorom gasova, gasni cilindar sa drvenom oblogom, povratni mehanizam, nosač zatvarača sa klipom, zatvarač, poklopac sanduka, sanduk sa rukohvatom, mehanizam za okidanje, kundak, tromblonski nastavak, nož ( bajonet), okvir i pribor.
Cev služi da se u njoj izvrši opaljenje metka i zrnu da pravac i obrtno kretanje pri letu. U unutrašnjosti cevi je ležište metka i vodište zrna. Vodište zrna je ižlebljeno i ima 4 žleba i 4 polia sa uvijanjem udesno. Zadnji unutrašnji deo cevi je cilindričan i bez žlebova i naziva se ležište metka. Kod pušaka M70, M70A, M70A1 i puškomitraljeza M72, cev je zadnjim delom pomoću navoja učvršćena za sanduk. Kod ostalih modela AP i PM na zadnjem delu cevi nema navoja, a sa sandukom se spaja presovanjem i osigurava od uzdužnog pomeranja utvrđivačem cevi.
Na prednjem delu cevi su navoji za navijanje zaštitnika usta cevi ili skrivač plamena, pojačnika trzanja, tromblonskog nastavka, kompenzatora trzanja ili prigušivača pucnja. Na cevi su čvrsto spojeni: postolje prednjeg nišana, gasna komora i postolje zadnjeg nišana, i navučena je grivna drvene obloge. Na delu gde se navlači gasna komora nalazi se kosi otvor za prolaz barutnih gasova.
Zaštitnik usta cevi ili skrivač plamena služi da zaštiti navoje i usta cevi u vreme kad na oružje nije navijen tromblon, pojačnik trzanja za manevarsku municiju ili prigušivač pucnja. Utvrđuje se utvrđivačem smeštenim u postolju prednjeg nišana.
Kompenzator trzanja, pored zaštite usta cevi, pri rafalnoj paljbi smanjuie odskočni ugao trzanja puške.
Graničnik se nalazi izmedu zaštitnika usta cevi i postolja prednieg nišana. Učvršcuje se utvrđivačem zastitnika i zaštitnikom usta cevi. Služi da povijenim ispustom spreči ispadanje šipke iz ležišta.
evo par slika ljepotice koju sam našao kod jednog bivskeg pripadnika ARBIH, loše konzervirana i ostavljena u losim uslovima.

ljep ljepo kolega al izgleda da si zaboravi napisati krajnji domet ove ljepotice

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #26 on: November 10, 2010, 02:50:29 PM »
Hakente,

Bosna Snajperi,
pogrešno si shvatio taktičko tehničke podatke automacke puške AP M70 je napisao u priručniku za vojika komandant 401 " V" mbr brigade  pukovnik Špago.
a tačno je da sam služio prije 5 gdoina i tada je oružje CZ AP M70 bilo oružje u rezervi ali smo morali znati njene taktičko tehničke podatke i ruovanje sa istom.

Ofrlje napisano, al što zna taj pukovnik on je stručnjak za m16 pretpostavljam  :mrgreen:

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #27 on: November 11, 2010, 04:00:24 PM »
Ofrlje napisano, al što zna taj pukovnik on je stručnjak za m16 pretpostavljam  :mrgreen:[/quote]
 vojnika nezanima od kakvog je materijala napravljena dali joj se cijev uvrće ili je zavarena za sanduk. vojnik prije svega mora zanti osnovne taktičko tehničke podateke, da rukuje njome i to je to. A puki je stara garda iz JNA, sa M 70 se druži je još od 1984 Godine.

hakentt

• Sniper Team Member
« Reply #28 on: November 11, 2010, 05:10:01 PM »
bosnia_sniper drago mi je da priznas da si M70 vidijo samo na stalazi u magacinu. Nova vojska republike Bosne i Hercegovine koristi americke M16 ili Ar15 ili slicnu varijantu. Sami americki vojnici priznaju da je M16 losija puska od kalasnjikova. E sad da bosna nije pod doktoratom amerike mozda bi jos uvjek koristili kalasnjikov.  U cijelom svijetu se prizna i postuje zastavino oruzje, svaka cast Kragujevac.

Zvrk

• kalendar
  • Sniper Section Member
  • *
« Reply #29 on: November 11, 2010, 07:10:40 PM »
Kratka informacija
Pre mesecak dana je u jednoj velikoj zemlji odrzan trci krug ispitivanja jurisnih pusaka za preoruzanje te armije.
Na prva dva su vec otpali veliki favoriti da ih ne nabrajam,neki nisu stigli ni do pucanja.
Treci krug se sastojao u neprekidnom pucanju 15 000 metaka.
Rezim gadjanja par okvira neprekidnim rafalom,potapanje u bure sa vodom zbog hladjenja.
Dva oruzija paralelno pucaju(30 000 metaka)
Samo je M70 izdrzala do kraja bez vidljivih ostecenja i sa po jednim zastojem po oruziju.(zbog municije)
Municiju je obezbedjivao organizator tendera.
Svi ostali su zavrsili mnogo ranije sa lomom funkcionalnih delova.
Toliko