Author Topic: Crvena Zastava Kragujevac AP M70  (Read 10021 times)

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
Crvena Zastava Kragujevac AP M70
« on: October 17, 2010, 10:51:03 AM »
eov još jedne ljepotice iz bivše nam juge automacka puška M70, mada sam ovu ljepoticu našao u lošem stanju na slikama je malo dotjerana ali je još uvjek precizna, mada se tronblonski nišan prilikom pucanja podiže valjda je rezultat rasklapanosti istog da tako kažem.
evo taktičko tehničkih podataka AP M70:
 Služi za uništavanje neprijateljeve žive sile. Puškom opremljenom tronblonskim nastavkom se mogu gađati  oklopna i druga borbena vozila, bunkeri, utvrđene zgrade, i zadimljavti i osvetljavati bojište. Na pušku se po potrebi može ugraditi prigušivač pucnja.
Prilikom gađanjažive sile najbolji rezultati se postižu jedinačnom paljbom do 400 m, kratkim rafalima i sređenom vatrom do 300 m, a dugim rafalima do 200 m. Sa sređenom paljbom više strelaca na otkrivene i grupne ciljeve uspešno se može gadati do 600 m. Uspešno dejsto tromblonom sa kumulativnom minom je na odstojanju do 150 m, a tromblonskom trenutnom i dimnom minom na odstojanju do 240 m. Tromblonskom osvetljivajućom minom postiže se najbolji efekat kada se ona izbaci pod uglom od 45°.
dijelovi puške:
Automatska puška ima sledeće delove: cev, nišane, gasnu komoru sa regulatorom gasova, gasni cilindar sa drvenom oblogom, povratni mehanizam, nosač zatvarača sa klipom, zatvarač, poklopac sanduka, sanduk sa rukohvatom, mehanizam za okidanje, kundak, tromblonski nastavak, nož ( bajonet), okvir i pribor.
Cev služi da se u njoj izvrši opaljenje metka i zrnu da pravac i obrtno kretanje pri letu. U unutrašnjosti cevi je ležište metka i vodište zrna. Vodište zrna je ižlebljeno i ima 4 žleba i 4 polia sa uvijanjem udesno. Zadnji unutrašnji deo cevi je cilindričan i bez žlebova i naziva se ležište metka. Kod pušaka M70, M70A, M70A1 i puškomitraljeza M72, cev je zadnjim delom pomoću navoja učvršćena za sanduk. Kod ostalih modela AP i PM na zadnjem delu cevi nema navoja, a sa sandukom se spaja presovanjem i osigurava od uzdužnog pomeranja utvrđivačem cevi.
Na prednjem delu cevi su navoji za navijanje zaštitnika usta cevi ili skrivač plamena, pojačnika trzanja, tromblonskog nastavka, kompenzatora trzanja ili prigušivača pucnja. Na cevi su čvrsto spojeni: postolje prednjeg nišana, gasna komora i postolje zadnjeg nišana, i navučena je grivna drvene obloge. Na delu gde se navlači gasna komora nalazi se kosi otvor za prolaz barutnih gasova.
Zaštitnik usta cevi ili skrivač plamena služi da zaštiti navoje i usta cevi u vreme kad na oružje nije navijen tromblon, pojačnik trzanja za manevarsku municiju ili prigušivač pucnja. Utvrđuje se utvrđivačem smeštenim u postolju prednjeg nišana.
Kompenzator trzanja, pored zaštite usta cevi, pri rafalnoj paljbi smanjuie odskočni ugao trzanja puške.
Graničnik se nalazi izmedu zaštitnika usta cevi i postolja prednieg nišana. Učvršcuje se utvrđivačem zastitnika i zaštitnikom usta cevi. Služi da povijenim ispustom spreči ispadanje šipke iz ležišta.
evo par slika ljepotice koju sam našao kod jednog bivskeg pripadnika ARBIH, loše konzervirana i ostavljena u losim uslovima.

Bato

• Sniper Team Member
Re: Crvena Zastava Kragujevac AP M70
« Reply #1 on: October 17, 2010, 07:08:13 PM »
A čemu služi rukohvat? :snipersmiley:
Која стријела лети вјечно?

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #2 on: October 19, 2010, 05:08:31 PM »
Quote from: "Bato"
ti to mene zajebavaš Bato?

djuturum

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #3 on: October 19, 2010, 07:48:52 PM »
da li je ovo nju malo uvatila rdja ili se cini na slikama

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #4 on: October 19, 2010, 10:27:53 PM »
Quote from: "bosnia_snipers"

Ma jok!
U unutrašnjosti cevi je ležište metka i vodište zrna.
Između ležišta i vodišta ima i neki prelazni konus - spaja ove dvije rabote valjda...
 :uzi:

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #5 on: October 23, 2010, 08:25:45 AM »
Quote from: "bosnia_snipers"

Ma jok!
U unutrašnjosti cevi je ležište metka i vodište zrna.
Između ležišta i vodišta ima i neki prelazni konus - spaja ove dvije rabote valjda...
 :uzi:
rukohvat sa mehanizmom za okidanje.
a malo ju je vrijeme nagazilo, znaš kakvo je oružje crvene zastave po tom pitanju.

hakentt

• Sniper Team Member
« Reply #6 on: November 05, 2010, 03:13:19 AM »
To nije M70. To je M64, ima mljeveni sanduk i mehanizam za drzanje zatvaraca otvorenim nakon zadnjeg metka. Pokusaj uslikati unutranjost sanduka interesuje me.

ninoslavt

• Sniper Section Member
« Reply #7 on: November 05, 2010, 05:07:12 AM »
Ipak je M-70 i to M-70A da budem precizniji. NE postoji "mljeveni" sanduk vec glodani. Pretpostavljam da si ovaj termin prevodio sa engleskog pa je tu nastala greska. Inace, varijanta AB1 je imala limeni sanduk debljine 0.9 mm a AB2 od 1,5 mm.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #8 on: November 05, 2010, 05:24:20 PM »
Quote from: "hakentt"
To nije M70. To je M64, ima mljeveni sanduk i mehanizam za drzanje zatvaraca otvorenim nakon zadnjeg metka. Pokusaj uslikati unutranjost sanduka interesuje me.
ma kakva m64 čovječe valjda znaš razliku između M64 i oružja crvene zastave popularne "ciganke" u Bosni, izgleda da si amater. pogledaj slike

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #9 on: November 05, 2010, 10:44:29 PM »
Meni ovaj matrak otvara samo do pola slike pa ne mogu da procijenim...
Bosna_Snajperi, pa i ti si amater pa šta?!

hakentt

• Sniper Team Member
« Reply #10 on: November 06, 2010, 03:31:17 AM »
izbrisan post
« Last Edit: November 15, 2010, 04:49:50 AM by hakentt »

Bato

• Sniper Team Member
« Reply #11 on: November 06, 2010, 10:03:18 PM »
Lako je provjeriti ko šta ima - samo se pročita što piše  :mrgreen:
Ova tema postaje zanimljiva.
Hakente, nemam iskustva sa m64 i nikada je nisam ni vidio mislim. Ja koliko znam to je mala serija bila...
Kakvi su tvoji utisci o dotičnoj u odnosu na ab1 i ab2?
I naravno kako  :uzi: ?

ninoslavt

• Sniper Section Member
« Reply #12 on: November 07, 2010, 06:10:37 AM »
I 70-70A varijante imaju uvrnutu cijev. Ovo je bilo dobro rjesenje sto se tice ljudi koji su je pravili jer se ceoni zazor lakse podesavao za razliku od kasnijih modela. Isto tako, taj model je imao taj zadrzac zatvaraca u zadnjem polozaju. Zato su okviri iz te serije morali da idu na kasniju doradu da bi se mogli koristiti na "limenim" puskama. Inace, 64 je radjen, vise kao experimentalni model, i lako se prepoznaje po gasnoj kocnici na ustima cijevi. Poslije je ta kocnica odbacena kao lose rjesenje jer je dizala previse prasine a sigurno da ni pucanj nije bio bas njezan. Inace, ja do sada nisam vidio ni jednu 64-ku jer su sve vremenom izremontovane u model 70. Moguce je da na Hakentt-ovom sanduku pise i dalje M-64.

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #13 on: November 07, 2010, 05:00:56 PM »
Meni ovaj matrak otvara samo do pola slike pa ne mogu da procijenim...
Bosna_Snajperi, pa i ti si amater pa šta?!
odkud ti znaš dali sam ja amater?

bosnia_snipers

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #14 on: November 07, 2010, 05:34:12 PM »
Quote from: "hakentt"
Quote from: "ninoslavt"
Ipak je M-70 i to M-70A da budem precizniji. NE postoji "mljeveni" sanduk vec glodani. Pretpostavljam da si ovaj termin prevodio sa engleskog pa je tu nastala greska. Inace, varijanta AB1 je imala limeni sanduk debljine 0.9 mm a AB2 od 1,5 mm.

Jeste valjda "glodani" jeste uzeo sam taj termin sa engleskog. Da ima M-70A sa glodanim sandukom a ima i M-64 sa glodanim sandukom. Mozda nisi upoznat, ali Zastava je napravila prvu varijantu pod dezignacijom M64, razlika je sto u M64 cjev se uvrce u sanduk i M64 ima poseban mehanizam za drzanje zatvarača u otvorenom polozaju nakon zadnjeg metka. Ja razliku znam jer posjedujem M64, M70AB1 i M70AB2.  

ma kakva m64 čovječe valjda znaš razliku između M64 i oružja crvene zastave popularne "ciganke" u Bosni, izgleda da si amater. pogledaj slike
bosnia snipers izvini na izpravljanju ali ti si amater. M64 je proizvod Zastave Kragujevac, taj kalasnjikov sto si postavio sliku je Zastavin M64. Zvati Zastavin kalasnjikov "cigankom" je sasvim amaterski i ja nevolim nazivati oruzje nekim uličnim imenima vec onako kako ih proizvodjač imenuje. Postavljam ti sliku mene sa mojim M64, M70AB1 i M70AB2, da vidis da nisam amater nego sam čovjek sa velikim integritetom.

Kako možeš nazivati kalašnjikovom oružje crvene zastave kad se zna čiji je kalašnjikov. Ove slike što sam ja postavio su slike AP M70 a ne M64 kao što ti kažeš, valjda znam što sam u vojsci dužio, ove podazke koje je sam staviou su uzeti iz priručnika za vojnika VF BiH, ako je za tebe amater neko ko je završio vojnu akademiju i ko je napisao taktičko tehničke podatke u priručniku za vojnika Vojske Federacije, onda sam ja totalni levat.
napisao si "M64 ima poseban mehanizam za drzanje zatvarača u otvorenom polozaju nakon zadnjeg metka". Ova puška sa slike taj mehanizam ne posjeduje. Nakon ispaljenog posljednjeg metka zatvarač se vraća u prvobitni položaj tj neostaje u otvorenom položaju kao što ti kažeš.