Author Topic: MP-446 C "VIKING" 9 мм  (Read 9719 times)

Bato

• Sniper Team Member
Odg: MP-446 C "VIKING" 9 мм
« Reply #15 on: November 11, 2011, 09:45:49 AM »
Никада нисам разумио тај критеријум ”естетски стандард”... Оружје није за модну писту, но за убијање вазда било и не видим што би ту требало да се надограђује - на примјер да испушта пријатне мирисе или парфем док пуцаш па се мијеша са мирисом барута у незаборавну арому авантуризма  ;D ;D ;D
Која стријела лети вјечно?

walker

• Sniper Team Member
« Reply #16 on: November 12, 2011, 10:27:02 PM »
Sad, i automobili se prave za voznju, satovi da pokazuju vreme, tanjiri da iz njih jedemo... Ali kod svakog od ovih predmeta vecina korisnika osim funkcionalnosti trazi i taj "estetski momenat". Ne vidim zasto je to problem? Kod dva predmeta/uredjaja iste efikasnosti odabracu onaj koji mi se vise dopadne (ili onaj za koji imam novca, sto je cesci slucaj  :-\).
A sto se Vikinga tice - meni se ne dopadaju dimenzije i oblik drske jer bi hvat mogao biti udobniji. Sa druge strane, ako se CZ-99 sa svojom ne bas sjajnom ergonomijom dobro pokazao - vredi probati i Vikinga. Nikakve stete od toga nece biti.

PREDATOR

• Sniper Recruit
  • *
    • Klub Praktickog Streljastva Banja Luka
« Reply #17 on: July 23, 2013, 01:57:02 PM »
Pozdrav svima!

Pisao sam kratak opis i moje vidjenje VIKING-a na forumu 63. padobranske, pa za one koji nisu imali priliku da pročitaju i vide slike kopiraću tekst i ovdje da razmjenimo iskustva.

Pozdrav drugari!

Evo i ja da se javim poslije dugo vremena...
Vidjeh ovu temu i moram da se ukljucim da dam koji komentar.  :mrgreen:

Naime,
Kupio sam VIKING MP 446 (model 2012) u Januaru ove godine. Zašto posebno navodim da je model iz 2012. godine?! Radi se o bitnim izmjenama na VIKINGU.
Inače moram priznati da nisam imao prilike da koristim predhodne verzije, ali su mi kolege iz IPSC kolektiva prenijele neka njihova iskustva koja sam uporedio sa svojim.

Ja ću ovdje pokušati da podijelim svoja iskustva sa ovim modelom iz 2012. godine, sa kojim sam i više nego zadovoljan...

Obzirom da se radi o pištolju 4. generacije, mogu reći da su Rusi napravili vrhunski radni pištolj kao što je i do sada to bila njihova tradicija. Lično smatram da VIKING ne manjka za svojim zapadnim kolegama po kvalitetu i fungcionalnosti. U predhodnim komentarima mogao sam da pročitam kako nije baš omiljen zbog svoje robusnosti i oštrih crta, ali meni lično je jedan od najljepših pištolja 4. generacije, te je to samo jedan od razloga zašto sam se odlučio za njega.

Neću vas smarati sa tehničkim karakteristikama, to već imate na svim stranama, ali ću ubaciti nekoliko slika ovog novog modela pa forumaši koji su imali dodira sa starijim modelima neka uporede i daju svoj komentar.

Na ovu sliku posebno hocu da vam skrenem paznju, jer se ovdje vide produzene vodilice navlake. Na ovom modelu su ugradjene vodilice do kraja rukohvata, sto je rijesilo balans i hod navlake. Stariji modeli to nisu imali.

Takođe u prilog vam ostavljam i link YT kanala od IPSC tima iz Banja Luke, kog sam i ja dio.  :D
P.S. (lako me možete prepoznati, ja sam ovaj mali, ružni sa takođe ružnim pištoljem)

http://www.youtube.com/channel/UCFF2CBNhcszcD5FSorZTRew

E sada da se vratim na opis malo...
Ipucao sam do sada iz ovog pištolja oko 2000 metaka. Moram reći da mi se nije desio ni jedan zastoj na pištolju i jede svakakvu municiju... Upravo zbog ovog kod IPSC strijelaca dobio je nadimak ZMAJ "guta čelik, a pljuje vatru". Zbog položaja izvlakača i ujedno indikatora metka u cijevi koji se nalazi na gornjoj strani navlake, pištolj izbacuje čaure preko strelca (po vertikali). Ovaj način izbacivanja čaura urađen je iz praktičnih razloga jer je pištolj urađen za Vojno-Policijske svrhe, te ovakav vid izbacivanja čaura omogućava da prilikom ulaska u zatvoreni prostor, operativac ne gađa čaurama kolegu pored iz tima, već prebacuje iza sebe i to na udaljenost i do 2+m.  8-)
Što se tiče ulazne rampe na cijevi, ona ima 2 kanala. Razlog tome je što okvir pištolja je rađen po principu automata, sa ovim je znatno olakšano punjenje okvira na terenu pogotovo u borbenim uslovima, a druga bitna stvar je što mogućnost zastoja metka na rampi je gotovo nemoguća.

Kada govorimo o jednostrukoj i dvostrukoj akciji, mogu reći da mi je trebalo 2-3 treninga da se naviknem na dvostruku akciju koja je poprilično otežana za razliku od pištolja ČZ-a i dr. Lično smatram da ovo ne predstavlja veliki problem jer je sve stvar navike i treninga, tako da sam poslije kraćeg vremena izuzetno precizno pucao sa dvostrukom akcijom. Sto se tice jednostruke akcije, VIKING ima dosta lagano okidanje na jednostrukoj akciji i meni lično bolje leži nego GLOCK, ali opet sve je stvar treninga i ukusa...

Takože bitno je naglasiti da VIKING ima tvrdo hromiranu cijev, što je velika prednost za ovaj pištolj (čišćenje završeno za 3min).  :mrgreen:

Od nekih generalija što idu uz kupovinu, dobijate 3 godine garancije, 2 okvira i 1m2 masnog papira u koji je pištolj umotan (doslovno kao burek)  8-)  ali to su ipak ruska posla...

Jedna od mana je što generalno nema adekvatne futrole za njega kada se radi i popularnim plastičnim furtolama. Uspio sam pronaći futrolu od FOBUSA-a koja mu odgovaram, model RH inače od Berette PX4 STORM, ali ga morate malo išmirglati sa unutrašnje strane kako nebu došlo do zapinjanja... Ili ako se bavite IPSC-om onda je rješenje CR Speed i mirno spavate...  ;)

Za kraj cu da kazem jos samo o udaracu koji se vidi na slici:
http://imageshack.us/photo/my-images/40/20130315211140.jpg/

Po meni, jako fungcionalno uradjen. Ostavljen veliki prostor za upravljanje i kontrolu istim, posebno bitno prilikom dekokinga, a pri tom licno vise volim pistolje sa isturenim udaracem i dvostrukom akcijom.

Nadam se da sam na neki nacin vam priblizio svoja iskustva sa VIKINGOM, ako neko ima neko pitanje, stojim na raspolaganju da dam i neke detalje.  ;)

U svakom slucaju, ako se odlucite za VIKING MP446 (novi model), sigurno nećete pogriješiti, uzeli ste pištolj bez greške, ali i pištolj koji nije ušminkan pa baš i nije fancy za neko slikanje kao njegove kolege sa zapada...

Toliko za sad... za odjavnu špicu ću reći samo
"Boj ne bije svijetlo oružije, već boj bije srce u junaka"  8-)

Živjeli i nadam se da ste uživali.

[size=150]DOPUNA[/size]
Zaboravih da naglasim, da je model iz 2012. opremljen sa picatiny sinom promjera 20mm sto je standard za zapadne pištolje, pa ko voli da montira light show na njega, može da radi šta hoće...  :mrgreen:

Obzirom da ga koristim isključivo za IPSC, to i ne igra toliku ulogu...

Evo još slika sa IPSC futrolom:

Pozdrav drugari!

Evo da podjelim sa vama jos koju slicicu.

Prva fotografija je prikaz kako Viking stoji na IPSC futroli CR Speed. Naime radi se o replici futrole namjenjenoj za AirSoft.

Moram reci da sam odusevljen ovom futrolom, cijena sto je za nase prostore vjerovatno i najbitnije iznosi 35EUR. Sto se kvaliteta tice, sigurno necu pretjerati ako kazem da ova futrola ni korak ne kaska za originalnim CR Speed-om. Svim kolegama koji su se dvoumili oko IPSC futrole mogu preporuciti ovaj model i garantujem vam da se necete pokajati... Vrijedi svake pare. :)

U narednim slikama vidi se mala inovacija na pistoljskom rukohvatu.

Eto toliko od mene za sad. Kako vam se cini?  8-)
« Last Edit: July 23, 2013, 01:58:35 PM by PREDATOR »

acapulko

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #18 on: July 29, 2013, 07:45:18 AM »
PREDATORU gde si kupio Viking i koja je cena
Vredili koliko su ga nahvalili

PREDATOR

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #19 on: July 29, 2013, 12:41:38 PM »
PREDATORU gde si kupio Viking i koja je cena
Vredili koliko su ga nahvalili

Kupio sam ga u prodavnici oruzja SOKO u Banja Luci. Cijena je bila tad 890KM, a sada je oko 1400 ako se ne varam, jer koliko sam cuo da je Baikal trazio da se uspostavi jedinstvena cijena kod svih distributera, neka me neko demantuje ako grijesim.

Sto se pistolja tice, ja se nisam pokajao i prezadovoljan sam, ako ti ne smeta robusnost i ruski dizajn onda ti drugarski preporucujem VIKINGA. Pistolj koji jako malo trazi, a mnogo daje... odrzavanje je jako jednostavno, a rad bezprijekoran...  8)

U svakom slucaju ja sam jako zadovoljan...

acapulko

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #20 on: July 30, 2013, 07:15:01 AM »
A sto se tice preciznosti kako si zadovoljan,izmedju cz 999 scorpiona i Vikinga koji je bolji i precizniji po tebi.

PREDATOR

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #21 on: July 30, 2013, 07:49:46 AM »
Bez kompromisa VIKING. U prodedjenju sa CZ 999, mislim da je VIKING daleko bolji izbor u svakom smislu.

Evo napravio sam jednu sliku sa 25m pucano u IPSC metu:

« Last Edit: July 30, 2013, 07:51:43 AM by PREDATOR »

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #22 on: August 16, 2013, 05:51:27 AM »
које су то разлике у односу на претходни модел Викинга?
Имам Викинга из 2010 и на овим сликама не видим никакву разлику. Пуњење оквира је само ствар навике.
Мој је испалио мало више од 9500 мечића и за сада му не хвали ништа :) Испалио би и више да нисам почео да малтретирам СИговог Москита :)

PREDATOR

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #23 on: August 16, 2013, 08:55:34 AM »
Неке од видљивих разлика су продужене водилице навлаке и пикатини шина 20мм, што се тиче неких детаља техничке природе, мислим да са те стране се ништа није промјенило, сем што су га мало естетски дорадили. Генерално што се тиче самог пиштоља ја могу рећи да сам презадовољан. Машна ради без грешке, једе свакакву муницију и не прави никакав проблем при томе. Што би колеге рекле "пиштољ је змај, гута челик и пљује ватру".

@АцаНик
Ако будеш имао прилике упореди свој модел 10 са 12 па прокоментариши разлике које си уочио, ја сам 10-ку поодавно држао у рукама па се сем ова два детаља што сам већ навео и не сјећам неких других...

Ето толико од мене, Лп.  8)

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #24 on: August 18, 2013, 01:49:54 PM »
ма то је све само естетске природе. ништа битно.
на моме пише 09 тамо где је на твоме 12.

PREDATOR

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #25 on: August 19, 2013, 05:37:16 PM »
Небих ти конкретно знао рећи колико су ове поједине промјене у конструкцији утицале на перформансе пиштоља, то бих волио чути од колега које су имале искуство са ранијим моделима, ја нисам, али мислим да се ништа битно није пробмјенило сем тих естетских детаља. У сваком случају ВИКИНГ је врхунски радни пиштољ и за оно што је намјењен одрађује без грешке...

То је модел 9 тј. из 2009. године, док је 12 из 2012. године... :)
Како су кренули можда до краја године изађе и модел 13.  8)

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #26 on: August 19, 2013, 08:52:06 PM »
Могуће пошто сам га узео 2010 године.
Да је радан то јесте. Намерно га нисам чистио. Малтретирао га на све начине и ради. Мало ми је требало времена да се навикнем на њега јер ми је другачије лежао од ЦЗ али је брзо све дошло на своје место.

acapulko

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #27 on: August 20, 2013, 07:24:31 AM »
Jel manje trza od CZ99 i CZ999 SCORPION?

AcaNik

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #28 on: September 19, 2014, 02:53:01 PM »
Пробојност 9мм на различитим даљинама :)
нисам нашао посебну тему па качим овде.

https://www.youtube.com/watch?v=_wXFf34bB34