Author Topic: lov na divlju svinju ,pitanjce  (Read 7595 times)

skviki

• Sniper Recruit
  • *
lov na divlju svinju ,pitanjce
« on: November 26, 2012, 02:49:10 PM »
pricao (nisam jos isao u lov na ds) s mnogim lovcima
koji kalibar za ds i (zavisno od lovista) dobio i razne odgovore
od 12 tice slug ,pa do 7 rem mag
sve i nista ,pa sam odlucio da pogledam preko bare forume
tamo je opet sve drugcije (drugcije svinje ? )
preporucuju od .22 mag gadjanje u glavu do raznih Ni.Ex topova

predio gdje planiram loviti je dosta gust ,ima nesto prosjeka ali
i malo pomalo dosao do ideje 
zasto ne kupiti repetirku u nekom jakom magnumu i udri brigu na veselje (tj rame )

e sad opcije su ruger no1 u .460 marlin (za teskase) (.454 cassul  srednje) (.45colt lakse)
druga opcija je marlin 1895xlr u .45-70gov kalibru  isto tako 200greina lakse 300 srednje 400+ tesko

znam da je kontra svih kalibara koji se kod nas koriste
ali kad mogu H&H.375 i raznu super magnumi ,300w 7rem mag
zasto ne i ovo
jer po nekoj mojoj logici svi karabinski metci imaju previse energije za do 100m mete
dok ovi kalibri sto ja predlazem dominiraju u tom dometu do 100m
predajuci svoju ogromnu energiju trenutno

i treca opcije je vise kao rezerva ,marlin u .44magnum kalibru

dali mi mozete dati i vi koji savjet ,plus za 1 ili 2 ili cak 3 ili mozda i nesto drugo

(iako nezelim jos jedan karabin jer i sam znam da malo teze/tvrdje zrno na ,308 ide fino za ds)

or kalibara sto posjedujem su .22lr /.308/12tica + .38specijal 2'' revolver

hvala
« Last Edit: November 26, 2012, 02:51:58 PM by skviki »

Snowman

• Sniper Section Leader
Odg: lov na divlju svinju ,pitanjce
« Reply #1 on: November 26, 2012, 05:36:07 PM »
.600 N.E. i ne brini brigu + nemoras kupovati jos jednu pusku za lov na autohtone Margolica-Mamute u Sichevachkoj Klisuri.
Kao Chovjekoljupcu, moja misija u zivotu je da vas izbavim iz opakih zamki Guzonja i obasjam vas
neugasivom svijetloscu spoznanja istine.

skviki

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #2 on: November 27, 2012, 08:27:26 AM »
hmm sad se ja pitam ,,pa pobogu zasto .700 N.E, nije savjetovao
:D

Snowman

• Sniper Section Leader
« Reply #3 on: November 27, 2012, 02:04:51 PM »
Da li si razmisljao o polovnoj Rdechoj Zastaui u seljadin kalibru ?
Navodno ima ih za 100 - 150 evra i rade radnju ( na krmad ).
Kao Chovjekoljupcu, moja misija u zivotu je da vas izbavim iz opakih zamki Guzonja i obasjam vas

walker

• Sniper Team Member
« Reply #4 on: November 27, 2012, 02:49:54 PM »
Nisam siguran koliko je moj savet vredan jer od svih aktivnosti sa oruzjem lov me jos i ponajmanje zanima. Ti imas sacmaru 12-icu i repetirku u 308? Uz pravilan izbor municije neces imati problem sa manjkom snage bez obzira na velicinu svinje. Generalno, mnogo vaznije je mesto pogotka od snage municije, konstrukcije zrna ili kalibra. Vezbaj da pogodis tamo gde zelis i uzivaj sa time sto imas. Mocnija "lever-action" puska mozda deluje cool u tudjim rukama ali sa prakticnog aspekta efekat je "k'o da pisas u violinu".

Snowman

• Sniper Section Leader
« Reply #5 on: November 27, 2012, 04:33:33 PM »
Bio sam deckic od 10 god. kad je pred mojim ocima odstreljena krmaca pepejkom iz 16 - ice.
.308 je .... onako. To nije kalibar za DS, ako mene pitate, to nije kalibar za ...... nista.
Kao i obicno, narod masta o Angelini Jolie ( ??? Marlin itd. ).
Seljadin je O.K. za DS s pravom municijom. Koliko sam upoznat, to je najpopularniji kalibar za sumski lov na crnu divljac
u centralnoj Evropi.

Rollins

• Administrator
  • Sniper Section Member
« Reply #6 on: November 27, 2012, 07:08:15 PM »
Snowman,potsetio si me na jedan dogadjaj kom sam ja prisustvovao. U Srbiji se to diskretno zove svinjokolj,a kod nas ovde nemam pojma zasto-zabijacka.
Uglavnom,bio sam deckic od 10 godina kad je pred mojim ocima odstreljena krmaca od 180 kila sa 9mmPara.
"Prica kaze sledece".
Dok su cetvorica izvlacili DS(domacu svinju) iz obora,izgleda da DS nesto nije bila raspolozena da je cupaju za usi i rep pa je pocela da se divljaci,ako se tako kaze kad se domaca svinja iznervira...
Uglavnom,trojica su je pustili i pobegli u p.m.,a jedan nije hteo da se preda niti je imao gde da se skloni nego je sa tom istom DS,tacnije ona sa njim  izvalila vrata i deo zida obora i pri tom za malo coveku slomila kicmu. Ali je utekla.
Ustade taj covek nekako,ode u kucu i izadje sa tastovim bivsim sluzbenim pistoljem i bukvalno u hodu sa nekih 15 metara tresne DS posred cela. Da me razumu i ostali ljubitelji prirode i zivotinja,ova svinja je pala na licu mesta u vatri i prilikom odstrela se samo izvrnula kao da je udario grom. Kasnije je dovucena i podignuta na rem,a prilikom obdukcije je ustanovljeno da joj je metak prosao kroz glavu,vrat,grudi i zavrsio u stomaku.
9mmP je O.K. za nervozne domace svinje sa fmj zrnom. Majstor koji je trebao da prikolje svinju i koji je prvi pobegao ,a inace bivsi i pokojni profesionalni mesar je izjavio da se jako potresao kad je video kako je DS upokojena.
Ubrzo posle toga ,a nevezano za tu situaciju je taj isti strelac kupio neku ozbiljnu spravu koja ima 2mm manji precnik zrna a 46 mm duzu cauru. Nosio je jednom u lov  negde iznad Han Pijeska i nikad je nije proverio ni na domacoj ni na divljoj svinji. Od stranih glumica oduvek mu se dopadala Kim Besinger,to mi je rekao hiljadu puta.
Sto se mene tice, Kate Beckinsale je No1.

skviki

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #7 on: December 04, 2012, 07:20:29 PM »
da me nebi krivo razumili ,prvo hvala na savjetima i odgovorima :)

znam rekli mi da je i 9mm (.357 -38) dosta za izbliza  tj .22 mag za do 20m
ali prijateljov stari ostao skoro bez noge kad mu se krmak zabio u noge i odneo 2x 30-06
tek ga nakon 20tak metara drugi smirio sa 2x 7x64 pa se ti misli da obojica iskusni lovci da fulaju 4x
dok s druge strane frend mi prica da jedan lik u njihovom drustvu lovi sa ,45-70gov i do 80tak metara sve pada na mjestu ,nebitna velicina  cak i kad malo omakne pogodak
a trece zelio bi jos jednu pusku imam tu negdje love za nju i  opremu (oko 2000€)
od karabina imam tu .308 i dosta je precizna (tika )  na metu do 300m pucano dosad
znam da ovaj metak tzv fmj s produzenim repom  180 greina ima energiju do 100 metara dovoljnu za sve
kod nas  ,ali zelio bi imati tu za precizno naopucavanje u mete a za ds neku snazniju
jer nismo uvjek koncentrirani 100%  pogotovo kad izleti iznenada ili nedaj boze prema meni

a i sto ti rece merlinke stvarno lipo izgledaju :)  a pogotovo napunjene s 45-70 "flasicama" 

odluka je merlin u 45-70 
ili ruger no1 jednometka u .460 s&w (uz mogucnost pucanja iz nje jos i .454 casull i ,45 long colt)

kad bi vi uzimali koju bi od ove dvje uzeli ?
ja sam iz hrvatske  i znam da ppu i honardi prave i prodaju ,45-70gov u hr
ali za .460 neznam  trebao bi remington i r&w ali ??
hvala jos jednom   

Snowman

• Sniper Section Leader
« Reply #8 on: December 04, 2012, 11:32:29 PM »
Nijednu, ali ova bar ima magacin : http://www.youtube.com/watch?v=VRvCC8ugCAw
« Last Edit: December 04, 2012, 11:57:07 PM by Snowman »

Snowman

• Sniper Section Leader
« Reply #9 on: December 07, 2012, 02:33:15 AM »
Jos jedna opcija je 9.3x62. Nedavno je NORMA izbacila statistiku za proslu godinu.
80 % njihove produkcije su samo 4 kalibra : .308, .30-06, 6.5x55 i 9.3x62. Ovaj posljednji se prodaje kao alva
zato jer su se u Juznoj Svedskoj jako namnozile divlje svinje i Svedjani masovno kupuju ovaj kalibar koji je
po mnogima idealan za sumski lov na svinje, jer izbacuje relativno tesko zrno ( za kalibar ) koji odlicno penetrira,
a istovremeno ima blag trzaj http://www.norma.cc/en/Products/Hunting/93x62/

Danijel

• Sniper School Graduate
  • **
« Reply #10 on: December 07, 2012, 10:43:12 PM »
9,3x62 ili za prelamace x74r je najbolji za svinje i tu dileme nema.najbolji balans izmedju tezine i brzine zrna.ako ti se vec svidja ruger nr1,ima ga u kalibru 9,3x74r i pored njega mozes da zaboravis sve one revolverske kalibre.norma oryx i 9,3 su ti dobitna kombinacija za svinje.

skviki

• Sniper Recruit
  • *
« Reply #11 on: December 08, 2012, 07:51:14 AM »

Snowman

• Sniper Section Leader
« Reply #12 on: December 09, 2012, 01:36:06 PM »
I ja sam gledao kaubojske filmove ( kad sam bio lep i mlad ).
Ali poslije sam odrastao : http://www.youtube.com/watch?v=0Y1Mcohq_SM

Chudo iz Shumadije je odlicno rjesenje, ako si tanak s lovom :  http://www.youtube.com/watch?v=j3p5bZoRGn0