Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
F-class Srbija
Svaka cast S01.
Amerikanci su svoje pravilnike prilagodili sebi i svojim kalibrima i disciplinama i ni oni sami se ne slazu sa mnogim ogranicenjima koja im diktira NRA. Mislim na njihove vidjenije strelce.
Kod nas je jako malo takmicara i sve mi se cini da ce ih biti manje a ne vise jer malo ko i moze da udje u pricu a ne i da je prati. To sto Amerima njihova drzava debelo omogucava da se bave ovim sportom kod nas nije ni u naznakama iako se duvalo u neke fanfare.
Slovenci su uvek bili ispred nas,a sada su 20 svetlosnih godina. Jednostavno ne moraju da se bakcu sa majmunolikim ljudima i retardiranim zakonom,njihov i nas standard je bespredmetno uporedjivati.
Ako se i ovako mali broj strelaca entuzijasta kod nas ubaci u jedan sablon,ostatak ce izvisiti ili ce se oformiti sekcije sa po 2 ili tri clana. Taman svakom po medalja.
Ako se pravila previse razvodne i to gubi svaki smisao,kakve sanse ima neki prosecan radnik sa mitraljeskom municijom kome finoca okidanja zavisi od toga da li koristi lancol ili balistol nasuprot nekom ko je sebi pribavio trg 42 a firma mu obezbedjuje vrhunsku municiju ili cika Slovenca koji je sebi kupio tacno ono sto bi pritajeno zeleo svako od nas.
Streljastvo nije americka disciplina i nisu ga oni ni osmislili,u Evropi se istim bave i pre divljeg zapada i oduvek je postojala disciplina Vojnicka Puska,ali je isto tako jos u 19. veku postojala disciplina 250 metara koja je bila rezervisana za tadasnju elitu sa za tadasnje vreme ekstremno skupim blok puskama u par sistema i iskljucivo u kalibru 8.15x46.5R. Mozda ce nekom zvucati neverovatno ali su te puske mogle da otpucaju danas famoznih pola minuta.
Trebalo bi uzeti u obzir MK pusku,ako se ista po zakonu karakterise kao iskljucivo streljacka sramotno je da se i za istu dobija samo 50 komada godisnje ili recimo neogranicena potrosnja Belotovog djubreta na strelistu kod nas gde kutija istog kosta vise nego kutija R50 ili SK ili Lapua Match u Sloveniji u bilo kojoj radnji.
Sto se tice te Vojnicke Puske,u svetu postoji disciplina i jako je popularna sem sto je najpristupacnija. Postojala je nekad i u FNRJ i u SFRJ,mozda bi njeno pokretanje u nekoj doradjenoj i preradjenoj formi bilo deset puta masovnije nego ovo sto imamo sad,a sada imamo da par ljudi bez ikakve podrske drzave pokusava da udahne vazduh.
Inace imam izuzetno postovanje prema Virusovom trudu da pogura ili promeni bilo sta uz naravno Ninovu pomoc. Ne takmicim se ali mi je drago da me na neki nacin gledaju kao pridruzenog pasivnog clana.
Reply
Samo kako to planirate da mjenjate tip puške kada je Styer SSG 69 deklarisao kao Sporting rifle, i ne nalazi se u Hunting programu.
Ili mi to znamo bolje od njih.
A stvar je vrlo prosta sve puške koje su matični proizvožači deklarisali kao Sporting rifle im sl. a ne kao Hunting NE MOGU DA UĐU U LOVAČKI PROGRAM I TAČKAĆ
Zašto izmišljati toplu vodu.
A LK M808 je napravljena kao naslednica LK M707, koja je rađena za američkom tržište, ali je bila nesto skupa pa se od nje odustalo.
Cijevi su iste samo je kod 808-ice brunir mat. Mehanizam kod 808-ice je totalno drugačiji, okidanje takođe, ali je to i dalje lovački karabin, KOGA JE FABRIKA KOJA GA JE PROIZVELA DEKLARISALA KAO LOVAČKI, A TAKO JE PROŠAO I NA MNOGIM SAJMOVIMA A MISLIM DA SE I U INOSTARNSTVU PRODAJE KAO LOVAČKI.
To što je po njemu uradjena (vojna) Snajperska puška M07 je druga priča, ali ajde da se držimo izvornih specifikacija i da ne izmišljamo toplu vodu.
Ograničenje po pitanju optike-uvećanja, debljine cijevi na ustima, i ostalih dodataka kao kriterijumi su OK, ali OSNOVNA VERZIJA-TIP PUŠKE BI TREBALO DA BUDE ONO ŠTO JE NAVEDENO U PROIZVOĐAČKOJ SPECIFIKACIJI.

Bilo bi korektnije da se razdvoje Lovački karabini u DVIJE KATEGORIJE
NPR:
1. DO KALIBRA .243 ILI 25-06 ( .222, .223, 22-250
2. OD KALIBRA .243 ILI 25-06 PA NAVIŠE

A valjalo bi i da se malo više lovaca uključi u ovu diskusiju, sigurno bi bilo mnogo korisnih sugestija
Eto ja toliko, nadam se da nisam nekoga uvrijedio, ali s obzirom da sam priličan laik u ovim stvarima nadam se da mi se neće uzeti za zlo
Reply
http://www.youtube.com/watch?v=mnm-WTDgOik

Volili ih ili ne ali pravila su pravila. Sada je pravo vrijeme da ih izdefinisemo. Mislim da ovo gore nije nikakav definitivan spisak vec nesto sto treba da usaglasimo. Opet, mozda i grijesim... Ovo je poprilicno zeznuto pitanje. Jer... Pravila postoje da bi se upravo sprijecile zloupotebe kojima smo jaaaaaaaaako skloni. Kakve zloupotrebe?
Pa jednostavno, ako bi npr. bilo dozvoljeno da se koriste posebna postolja sa bocnim stezacima, dobile bi se puske koje su poprilican broj kilograma teze od propisanih. Na taj nacin se stice apsolutno nesportska prednost. Ovo se vec desavalo... Isto tako i sa upotrebom odredjenih metaka-kalibara. Npr,nas BR nema kompleksa da koristi .223 na daljinama od 300m (a vjerujem i 500m), dok neko koristi .338 i slicno jer je drasticno manje osjetljiv na bocni vjetar. I ovo se desavalo... Na taj nacin bi se i neko sa puskom u kalibru 7,9 mogao hladno koristiti eksplozivno-zapaljivom municijom i da na meti napravi rupu od minimum 10 cm. Ako to nije varanje, ne znam sta je. Istina, ovo se jos nije desilo, ali bez strogog postovanja pravila, nekome bi i ovo moglo pasti na pamet.
Dalje, pogresan je i stav da se masovnost mora ostvariti bas po svaku cijenu. Koliko god da ovo zvuci supacki sa moje strane... Npr, slucaj sa Slovencima na Manjaci mi je jako zanimljiv. Moji klupski prijatelji (Shooteri 01, 02, 03) su imali ideju da se puca na 500 metara i to je to. Kada su fantje culi koja je daljina u pitanju, rekli su da nece da dodju! Zasto? Pa zato sto oni gadjaju samo do 300 m (i ovako bi im sigurno promakao dobar plasman... :roll: :roll::roll: ).
Ukoliko ne bi postojala ogranicenja vezana za samo oruzje, dogodilo bi se da se na vatrenoj liniji nadju ljudi sa nedoradjenim LK M70 i SP municijom i npr, Slovenci sa Alpinama ili A.K. iz Svajcarske sa puskom koja vrijedi 10-ak hiljada evra i rucno punjenom municijom. Ni ovo nije sportski, zar ne? Vec sam objasnio zasto masa lovackih karabina ne smije bas biti 5 kg vec poprilicno manje.
Istina, ljude sa lovackim karabinima nisam ni do sada vidjao na takmicenjima ovog tipa (sem naseg Sakupljaca cahura, ali on je vec prica za sebe :mrgreen: :mrgreen::mrgreen: ). Otvaranjem nove discipline - lovacki karabin, i lovci imaju priliku da se isprobaju. Pa ko voli, nek izvoli.
E a sada i jedno pojasnjenje. Ovo gore je samo kontra stav, koji ne mora biti obavezno moj ali su ovo ozbiljni argumenti zbog kojih se moraju pravila uspostaviti i doslovno postovati. Kao sto rece Shooter 01, ne smiju se ni previse razvodniti.
P.S. Sto se tice gasne kocnice, na mojoj pusci ce postojati kocnica, ali koja ce se moci "iskljuciti" i preudesiti u skrivac plamena koji je legalan za upotrebu na takmicenjima. Jasno, nisu sve konstrukcije takve pa se tu javlja problem. Sada,ako bi dozvolili kocnice, zasto ne bi i prigusivace? Vojska i policija koja puca sa sluzbenim oruzjem moze da ih legalno (u smislu zakona) koristi. Ovim se takodje moze ostvariti nesportska prednost jer su savremeni prigusivaci odlicni po pitanju redukcije trzanja a sigurno ne ometaju pucnjem i udarnim talasom susjedne strijelce...
Reply
Pretece me nas "Ljepotan sa Manjace" sa postom.
NE bi se previse mijesao u lovacki dio, ali bih primjetio da je moja puska registrovana kao LK a ne sportska puska. A ona to definitivno nije. U pitanju je brljotina radnika MUP-a ali je to sada zvanicno. Zastavina Crna Strijela (12,7mm) se zbog zakonskih ogranicenja vodi kao LK . Koliko je ovo lovacko oruzje, svima je jasno...
Inace, slazem se sa gore iznesenim stavom da se ovdje moraju aktivno ukljuciti lovci da ne bi ispalo da im neko drugi kapu kroji.
Reply
Ali Nino niko nikoga ne vuče za uvo da se takmiči, pa i SP je municija, i to prilično gadna, a i LK je puška
ja nisam imao pritužbi nikad niti ću ih imati što se tiče municije, punjenja i sl. pa čak ni pušaka koje se koriste, samo ipak mora postojati kriterijum po kome će se razvrstati u kategorije.
A briga oko rezultata
E NEKA BRINU ONI KOJE TO SVRBI.
PUCAM IZ ČISTOG ZADOVOLJSTVA, KOJE UVEĆAVA EKIPA SJAJNIH LJUDI KOJI SE TAMO POJAVLJUJU I UČESTVUJU
PS.
a pomalo(više) se i krade znanje...
Reply
Drago mi je sto sto planirate da i nas lovce ukljucite u ovo takmicenje,Postavicu mozda neka glupa pitanja ali ne zamerite,a predloge i sugestije cu dati malo kasnije.Dakle:koje se discipline predvidjaju za LK(hoce li biti jedna ili vise),koliko metaka za koju disciplinu,da li je moguce takmiciti se samo u jednoj ako ih bude vise,koliko ce biti takmicenja u sezoni(mislim zanima me zbog municije-hoce li nam ostati neki metak i za divljac,jer je godisnje dozvoljena nabavka samo 60 kom)? :oops: :oops::oops:
Reply
Dva dana me nema a diskusija se razbuktala.
Kao organizator takmicenja sam duzan da pojasnim neke stvari,ova pravila ce vaziti samo za ovaj sistem takmicenja koji ce se sprovoditi u Trsteniku.Da li ce ga jos neki organizator prihvatiti to je njegova odluka.
Detaljan pravilnik ce biti objavljen u naredna tri cetiri dana.
Konsultacije su obavljene za vikend i ne odstupaju od do sada predlozenih resenja.
Maksimalno cu se potruditi da sprecim varanje i sticanje nepostene prednosti.
Zastava je dala saglasnost na 4300 grama za lovacke karabine i oni smatraju da je to uredu.
Postoje tri kategorije i svako moze da se pronadje u nekoj.
Reply
Quote:Ali Nino niko nikoga ne vuče za uvo da se takmiči, pa i SP je municija, i to prilično gadna, a i LK je puška
ja nisam imao pritužbi nikad niti ću ih imati što se tiče municije, punjenja i sl. pa čak ni pušaka koje se koriste, samo ipak mora postojati kriterijum po kome će se razvrstati u kategorije.
A briga oko rezultata
E NEKA BRINU ONI KOJE TO SVRBI.
PUCAM IZ ČISTOG ZADOVOLJSTVA, KOJE UVEĆAVA EKIPA SJAJNIH LJUDI KOJI SE TAMO POJAVLJUJU I UČESTVUJU
PS.
a pomalo(više) se i krade znanje...

Burazeru, i ja sam u toj prici iz istog razloga kao i ti. A i da sam zadnji opet bih dolazio. Kao pocetnik sam imao sportsko vatreno krstenje u Miokovcima na 500 metara. (Tada su me neke dvije barabe isutirale u znak inicijacije!) I nije mi ni palo na pamet da se zalim na daljinu, vjetar koji je u mojoj seriji bio bas gadan i slicno. Ocigledno da neko nije u tom fazonu. Ni meni ne smeta punjena municija sve dok neko od tih sto koriste takvu (jer mogu) ne podju da zanovijetaju dok se oni sa SP uopste ne zale (prepoznajes li se?).
Reply
Najljepši...Nas dvaaa brataaa oba.......
A jel ti spavas uopste
A sto se tice LK, posto se Zastava odrekla svojih najboljih cevki, da li cemo mi koji ipak imamo 707-ice i 808-ice moci da prisustvujemo tim takmicenjima i ispucamo seriju pa makar i van konkurencije.
Predlog je da se puske mjere poslije zavrsenog pucanja-serije, pa koja je teza diskvalifikacija i tacka
A sto se tice municije, da li postoji sansa da organizator takmicenja obezbjedi municiju na samom takmicenju, ovo pitam jer kad odete u streljanu da pucate iz pistolja, tamo mozete da kupite municiju koju ispucate
Naravno nema iznosenja te municije sa strelista,
Iako poznavajuci nas mentalitet bilo bi tu povuci potegni po pitanju izvrdavanja...
Usput zna li neko nesto o novom zakonu i ovom pitanju
A predlog je i da mi sa POT-a i slicnih oblasti donesemo malo dzebane na streliste onako u okviru onog sto se prijavi na granici... za onoga ko se najavi
Reply
Mislim da su ovo prava pitanja za Zvrka. Ipak je ovo njegova prica. Licno, mislim da ce biti jako tesko da se nesto uradi po pitanju municije. Mozda ako bi se zainteresovao PPU, sto nije nemoguce, ali mi je ipak malo vjerovatno.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)