Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Recenzija - kako radi karabin Zastava M98 cal 8 x 57 posle sređivanja
U temi Bergara B14 opisao sam kupovinu karabina u aprilu 2019. proizvođača Zastava tip M98 u kalibru 8 x57, godina proizvodnje 1991. !! koji nije prethodno bio korišćen.
Posle dekonzervacije urađeno je ležište sanduka u kundaku od epoksi metaloplastike, kao i umanjenje sile okidanja koja sada iznosi 8N (približno 0.8Kg ).

Od prethodnog karabina u istom kalibru ostalo mi je stotinak metaka u FMJ izvedbi koje sam iskoritio za upucavanje. Godište proizvodnje municije od 1951 !! do 1981 !!

Pucano na strelištu Tamnava,  Daljina 100m, lep dan sunčan, temperatura oko 24 step.C. Snajperski meci, godište 1979 !! Ha, ha, ha, ali rade.

Na prvoj probi sam dobio grupu od 3 pogodka ispod 30mm, što me je zadovoljilo.

Sledeća grupa je bila 4 metka od centra do centra 33mm, dok mi je peti metak pobegao. Prilog:

[Image: IMGP3136.jpg]

Imam subjektivnu grešku da prva 3 metka opalim u grupu reda 20mm, a zatim mi se ostali meci raziđu u veću grupu, bez obzira što vidim da mi je opaljenje izvršeno u okviru desetke na meti. Pokušavam da nađem boljeg strelca od mene da ispuca seriju i obratio sam se prijatelju da mi nabavi HP BT 11,34grs (175gr) municiju za 8 x 57 - a sve u cilju da dokažem da je sređena puška sposobna za grupu ispod 30mm na 100m.

Za 130Eu koliko me košta sređena (nova) puška -  ja sam prezadovoljan ! Još samo da se utreniram da bolje pucam.

Uzgred . pokušao sam da još oborim silu okidanja, ali konstrukciono nije moguće.  Sistem nije stabilan. Znači to je najmanje moguće za datu konstrukciju mehanizma.
Reply
moze okidanje da se skine na 500 grama, a da ostane sigurno Smile barem na mojoj 48-ici, sa zastavinim lovnim okidacem. malo poliranja, kracenje opruge za dva namotaja (ispod onog da kazem vertikalnog srafa) i malo igranja, dobije se ta gramaza (mereno sa Lyman Electronic Digital Trigger Pull Gauge). ne znam koliko ces biti zadovoljan sa hpbt, kod mene se nije pokazala nesto specijalno, a tek sto snajperske ne voli to je strasno. sst od 170 gn joj je nekako legao, i to je sto se lova tice vrh.
8x57 M48, Leupold VX-3 3.5-10x50
6.5x47 Lapua K98, Vortex Golden Eagle 15-60x52
8x57 M48 Long range
Browning 425 20 gauge
Suhl 127 12 gauge
Colt M4 22LR, Falcon 18+ 4-18x44

TNT
Reply
Skoro je očigledno da sam pokušao da ne pišem o municiji za 8x57JS za ovu pušku. I da razdvojimo temu municije na lovni deo i deo kada od sređene puške očekujete da puca sa ``nekom dobrom municijom`` makar u 1.5MOA.
Što se tiče lovne upotrebe puška je garantovano sposobna da PPU SP 12.7g smesti u krug prečnika nekih 5cm na 100m. Čak se dobiju i grupice sa manjim prečnikom iz više pokušaja.
E kada očekujete da ćete sa boljom HP BT municijom, ili snajperskom municijom da postignete bolji rezultat - tu nailazi razočarenje.
Sve na 100m:
SnajperskaMunicija  PPU upakovana od 51. do 70 i neke godine - ko da se bacate šljunkom na metu.
Snajperska Municija 92. godište, komada 40,  sve ili strogo gore dobrih 25cm, ili dole -25cm. Ništa prema centru.
HP BT 11.34g, kupljena pre dva meseca -  grupe su ili dva u krug desetke, tri u malu grupu 12cm ispod, a u najboljem slučaju četiri u desetku, jedan 12cm ispod. Očigledno je da dozator u PPU-u ima mali problem.
I na kraju svetao primer: PPU, pakovana snajperska municija godište 79. do 81. - bez problem sve u krug desetke.

Očigledno da i puška i municija u potpunosti zadovoljavaju u svrhu lova.
U svrhu samozadovoljavanja pucanjem u metu, što moram da priznam da mi čini veliko zadovoljstvo, u ovom momentu sam okrenut nabavci puške u 6.5mm Grendel kalibru, koji je preko 500m superioran nad .308W i preprevci postojećeg karabina na 7-08 kalibar sa prečnikom cevi od 19 ili 21mm.

Municiju oba kalibra proizvodi za amerikance i za belosvettske kupce PPU. Takođe za 7-08 kalibar , pored onoga što već proizvodi PPU ima već u proizvodnji zrna HP BT od 9.7g i PSP BT od 10.4g, , tako da se dobija izvanredna ponuda od dva HP i HP BT zrna i dva lovna zrna PSP BT od 9.1g i 870m/sec i 10.4g  808m/sec. To ovu municiju čini jedinstvenu kako za streljačko sportsku, tako i za lovnu upotrebu.

U Zastavi su upravo isporučili seriju pušaka za kupce u A... u 7-08 kal, tako da im nije problem da urade i za naše poptrebe. Samo ih moraš vući za rukav.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)